Fotowoltaika krok po kroku: Jak przebiega proces instalacji paneli słonecznych?

Fotowoltaika krok po kroku: Jak przebiega proces instalacji paneli słonecznych? energia słoneczna, instalacja solarna, instalacja fotowoltaiczna, system solarny

Jeśli szukasz rozwiązania w zakresie czystej energii, takiego jak energia słoneczna, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, co właściwie dzieje się podczas instalacji paneli słonecznych, a nawet jak samodzielnie zainstalować panele słoneczne. Istnieje kilka kluczowych kroków, które muszą się wydarzyć pomiędzy podjęciem decyzji o instalacji paneli słonecznych, podpisaniem umowy i zasileniem domu energią słoneczną – a większość z nich dzieje się za kulisami.

Aby pokazać ci, czego możesz się spodziewać, przygotowaliśmy prosty przewodnik po tym, jak skonfigurować domowy system zasilania energią słoneczną.

Planowanie instalacji solarnej: pięć kroków

Zanim podejmiesz decyzję o instalacji paneli słonecznych, ważne jest, aby zrozumieć swoje potrzeby energetyczne i określić, czy Twój dom jest odpowiedni do zastosowania energii słonecznej.

Przeczytaj: Fotowoltaika: wszystko, co musisz wiedzieć w jednym przewodniku

1. Oceń swój rachunek za energię elektryczną

Dla wielu osób głównym powodem, dla którego chcą przejść na panele słoneczne, są wysokie rachunki za energię elektryczną. Zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie zmniejszyć ilości zużywanej energii, instalacja paneli słonecznych znacznie zmniejszy miesięczne wydatki na rachunki za media. Oprócz korzyści dla środowiska, panele słoneczne zrekompensują (lub nawet wyeliminują) rachunki za energię elektryczną – im wyższy rachunek, tym więcej korzyści może przynieść instalacja paneli słonecznych.

2. Określ wydajność swojego domu

Audyt energetyczny domu ujawni problemy, które sprawiają, że dom jest mniej wydajny. Poprawiając te problematyczne obszary, można zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny. Konieczna może być zmiana oświetlenia i urządzeń na energooszczędne, a także modernizacja domu.

3. Zdecyduj, czy Twój dom nadaje się do instalacji fotowoltaicznej

Po zapoznaniu się z wydajnością swojego domu, następnym krokiem powinno być podjęcie decyzji, czy energia słoneczna będzie odpowiednia dla twojego domu, a ostatecznie, czy twój dom może pomieścić panele słoneczne. Dostępnych jest wiele narzędzi, które mogą pomóc w oszacowaniu potencjału domu do generowania energii słonecznej. Niektóre ważne kwestie to: zacienienie dachu, jego orientacja i kąt nachylenia, wszelkie ograniczenia stowarzyszenia właścicieli domów oraz wiek dachu.

4. Sprawdź dostępne zachęty

Po dokonaniu oceny swojego domu i potrzeb energetycznych, kolejnym krokiem przed instalacją paneli słonecznych jest sprawdzenie, jakie rodzaje zachęt są dostępne w Twojej okolicy. W ostatnich latach rząd federalny i rządy wielu stanów ułatwiły instalację paneli słonecznych i inwestowanie w czystą energię poprzez ulgi podatkowe. Federalna ulga podatkowa na energię słoneczną pozwala odliczyć 30 procent kosztów instalacji systemu energii słonecznej od podatku federalnego. W zależności od miejsca zamieszkania, dostępne mogą być również zachęty na poziomie stanowym, które mogą obniżyć koszty początkowe.

5. Porównanie i wybór instalatora

Po dokonaniu oceny własnych potrzeb, potencjału domu i zachęt w danym obszarze, należy znaleźć wykwalifikowanego specjalistę w zakresie instalacji paneli słonecznych.

Przewodnik po instalacji paneli słonecznych: pięć głównych kroków

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie odbywa się z dnia na dzień – zanim zaczniesz wytwarzać czystą energię elektryczną w domu, musi nastąpić pewien proces. Ogólnie rzecz biorąc, od dnia podpisania umowy z firmą zajmującą się instalacją paneli fotowoltaicznych zazwyczaj mija od jednego do trzech miesięcy, zanim panele fotowoltaiczne zostaną podłączone do sieci i zaczną wytwarzać energię dla domu.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z pięciu głównych etapów, które są zazwyczaj realizowane przez wybraną firmę:

Po dokonaniu oceny własnych potrzeb, potencjału domu i zachęt w danym obszarze, należy znaleźć wykwalifikowanego specjalistę w zakresie instalacji paneli słonecznych.

1. Inżynierska wizyta na miejscu: pierwszy krok do instalacji systemu solarnego

Po podpisaniu umowy na instalację fotowoltaiczną (niezależnie od tego, czy jest to umowa leasingu, pożyczki, zakupu za gotówkę czy zakupu energii), na terenie nieruchomości pojawi się inżynier, który oceni stan instalacji elektrycznej w domu i upewni się, że wszystko jest zgodne z nowym systemem fotowoltaicznym. Inżynier ten zazwyczaj pracuje bezpośrednio dla instalatora, ale może być również niezależnym dostawcą zakontraktowanym przez firmę fotowoltaiczną. Można oczekiwać, że wizyta inżyniera odbędzie się wkrótce po podpisaniu umowy z instalatorem.

Podczas wizyty inżynier oceni stan dachu, aby upewnić się, że jest on solidny konstrukcyjnie. Przyjrzy się również panelowi elektrycznemu – szarej skrzynce w piwnicy – aby sprawdzić, czy do jego modernizacji potrzebny będzie elektryk. Jeśli usłyszysz od instalatora, że musi on zmodernizować panel elektryczny, oznacza to, że nowe panele słoneczne będą wymagały więcej amperów prądu, więc pojemność amperowa skrzynki elektrycznej będzie musiała wzrosnąć – panel elektryczny może być również po prostu zbyt stary.

Wizyta inżyniera różni się od ogólnej wizyty na miejscu, podczas której instalator ocenia nieruchomość w celu stworzenia projektu systemu w oparciu o typ dachu, kąt nachylenia dachu, zacienienie itp. przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Ponadto, chociaż inżynier zazwyczaj przyjeżdża, w niektórych przypadkach instalator może zrobić zdjęcia nieruchomości i przeprowadzić własne pomiary dachu, a inżynier będzie w porządku z podpisaniem umowy bez przeprowadzania własnej wizyty.

2. Zezwolenia i dokumenty: formalności logistyczne wymagane do instalacji paneli słonecznych

Jak każda poważna decyzja finansowa, instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z dużą ilością formalności. Na szczęście większością tych formalności zajmuje się instalator – niezależnie od tego, zawsze dobrze jest wiedzieć, co dzieje się za kulisami instalacji solarnej. Jedną z głównych rzeczy, o które będziesz się ubiegać, będą stanowe i federalne zachęty solarne, takie jak federalny ITC i lokalne programy solarne, takie jak rządowe rabaty i certyfikaty energii odnawialnej (SREC). W przypadku instalacji fotowoltaicznej dostępnych jest również wiele opcji finansowania – jeśli zdecydujesz się skorzystać z pożyczki lub leasingu, będziesz musiał współpracować z instalatorem, aby wypełnić również te dokumenty.

Oprócz ubiegania się o zachęty, podczas procesu instalacji paneli słonecznych należy ubiegać się o pozwolenia na budowę – pozwolenia te są specyficzne dla miejsca zamieszkania. Ramy czasowe dla tego kroku zależą głównie od tego, ile czasu zajmie instalatorowi ukończenie i złożenie wszystkich dokumentów. Jeśli zależy ci na jak najszybszym uruchomieniu systemu paneli, pamiętaj, aby skontaktować się z instalatorem w celu sprawdzenia postępów w wypełnianiu dokumentacji.

3. Zamawianie sprzętu: wybór paneli i falowników oraz zaplanowanie instalacji

Teraz, gdy masz już odpowiednie dokumenty, instalator będzie gotowy do złożenia zamówienia na sprzęt za pośrednictwem swojego głównego dystrybutora. W tym momencie będziesz już musiał zdecydować, jaki sprzęt będzie zawierał twój system, co nastąpi przed podpisaniem umowy, która wyszczególnia całkowite koszty.

Jeśli jednak szukasz porady dotyczącej wyboru sprzętu, dwa podstawowe elementy, które musisz ocenić dla swojego systemu czystej energii, to panele słoneczne i falowniki. Instalator prawdopodobnie poleci konkretną markę dla każdego z nich i zaoferuje kilka alternatyw. Trwałość, wydajność, gwarancja i estetyka to główne czynniki, które większość właścicieli domów wykorzysta do porównania różnych marek (innych niż cena).

Aby mieć pewność, że wybrałeś odpowiedni sprzęt dla swojego systemu, poświęć trochę czasu na zbadanie różnych typów falowników i sprawdź najlepsze panele słoneczne dostępne na rynku. Ocena dostępnych opcji sprzętowych może pomóc w przygotowaniu się do etapu zamawiania i wysyłki w procesie instalacji.

Po zakończeniu procesu zamawiania sprzętu nieruchomość jest dodawana do kolejki instalatora. Sprzęt (panele i falowniki) zostanie dostarczony prawdopodobnie w dniu instalacji, co może nastąpić po zatwierdzeniu dokumentacji (zazwyczaj w ciągu jednego do trzech miesięcy). Czas do instalacji zależy również od tego, ile projektów instalator ma w swojej kolejce. Jeśli to możliwe, postaraj się, aby instalacja solarna została ukończona zimą, kiedy firmy solarne nie są tak zajęte.

4. Instalacja solarna

Faktyczna instalacja to ekscytujący dzień dla każdego właściciela domu, który chce polegać na energii odnawialnej, a nie na przedsiębiorstwie użyteczności publicznej. Czas trwania instalacji waha się od jednego do trzech dni, w zależności od wielkości systemu i złożoności dachu. Dodatkowym czynnikiem, który może wydłużyć proces instalacji, jest zainstalowanie licznika energii na potrzeby pomiaru netto: jeśli instalator będzie musiał dodać licznik energii, doda to kilka godzin do instalacji paneli słonecznych.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu składa się z pięciu głównych etapów:

  1. Instalator paneli słonecznych rozpocznie od przygotowania dachu i upewnienia się, że gonty lub dachówki są prawidłowo przymocowane.
  2. Następnie instaluje okablowanie elektryczne, które połączy panel elektryczny z ogólnym systemem zasilania.
  3. Po zakończeniu instalacji okablowania elektrycznego, instalowany jest stelaż podtrzymujący panele (jest to jedyny element wyposażenia, który zostanie faktycznie przymocowany do dachu).
  4. Po wypoziomowaniu i bezpiecznym zamocowaniu stelaża, do stelaża mocowane są panele.
  5. Na koniec do paneli podłączany jest falownik (falowniki), który przekształca energię prądu stałego (DC) w energię prądu przemiennego (AC) wykorzystywaną w domach i w sieci elektrycznej.

Należy zauważyć, że wiele renomowanych firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi wykonuje te kroki bez problemów, ale mniej renomowani instalatorzy mogą świadczyć słabe usługi i pomijać ważne etapy instalacji. Właśnie dlatego rygorystycznie weryfikujemy naszych partnerów; kolejny i ostatni etap instalacji paneli słonecznych obejmuje inspekcję i ostateczne zatwierdzenie, które może ujawnić, czy instalator nie poszedł na skróty.

5. Zatwierdzenie i podłączenie

Ostatnim etapem instalacji paneli słonecznych jest „przełączenie przełącznika” i oficjalne rozpoczęcie wytwarzania energii słonecznej w domu. Zanim będzie można podłączyć panele słoneczne do sieci elektrycznej, przedstawiciel władz miasta będzie musiał sprawdzić system i wydać zgodę. Podczas tej inspekcji przedstawiciel będzie zasadniczo podwójnie sprawdzał pracę instalatora: zweryfikuje, czy okablowanie elektryczne zostało wykonane prawidłowo, mocowanie zostało bezpiecznie i solidnie przymocowane, a cała instalacja spełnia standardowe przepisy dotyczące ustawienia dachu i instalacji elektrycznej.

Po tej lokalnej inspekcji będziesz gotowy do oficjalnego podłączenia do sieci. Przedstawiciel zakładu energetycznego przyjedzie, aby dokonać ostatecznej oceny systemu paneli słonecznych. O ile nie ma żadnych rażących problemów, panele zostaną uruchomione w momencie, gdy „wydadzą zgodę” i podłączą system do sieci. Na zatwierdzenie przez miasto i zakład energetyczny oraz uruchomienie połączenia można czekać od dwóch tygodni do miesiąca.